středa 7. března 2018

#provaxchallenge


Výzva pro všechny, kteří se nebojí jehel. A ještě větší výzva pro ty, kteří se jehel bojí.
Přidejte se k předsedovi Českého klubu skeptiků Sisyfos v očkovacím maratonu 2018.
Zvěčněte se přímo při očkování, nebo třeba až s náplastí. Foťte očkovací průkazy. Nebojte se zapojit i své děti a domácí mazlíčky. Nakonec fotky společně s hashtagem #provaxchallenge sdílejte na sociálních sítích.

Cílem akce je lidem ukázat, že očkování je v 21. století běžnou součásti našeho života. První povinné očkování bylo zavedeno již v polovině 19. století. Velkým úspěchem očkování je eradikace pravých neštovic v roce 1980. Mnoho dalších chorob, někdy i velmi nebezpečných, proti kterým existuje očkování, dosud eradikováno nebylo. Znovu se šířící již mnohokrát překonaný strach z očkování způsobuje opětovné vzplanutí chorob, které ještě nedávno lékaři vídali jen vzácně.

V roce 2016 nebylo ve světě očkováno téměř 10 % všech kojenců. Alarmující je, že téměř polovina těchto neočkovaných dětí nežije v zemích, kde není dostupná lékařská péče, ale v zemích, kde je lékařská péče dostupná, ale rodiče dětí očkování odmítají, příliš často ze zcela iracionálních důvodů. Počet neočkovaných dětí tak v rozvinutých zemích roste.

V roce 2016 hlásilo ECDC v Evropě celkem 4 643 případů spalniček, za rok 2017 těchto případů bylo již přes 20 000, z toho 35 osob zemřelo. Patogen si nikdy nevybírá stát, kde by se mu nejvíc líbilo, a tak byla ohniska hlášena nejen v Rumunsku (10 623), v Itálii (4 991), Řecku (1 463) a Německu (926), ale také v České republice (146), Francii, Velké Británii a ve Švédsku. A nikdo nemůže předvídat, kolika lidem se spalničky stanou osudové v roce 2018.
Spojené státy Americké již několik let trápí mnohonásobný vzestup případů příušnic.
Celá Evropa čelí rostoucímu počtu případů hepatitidy typu A.
Na světě žije cca 257 miliónů lidí nakažených hepatitidou B, která má jen za rok 2015 na svědomí 887 000 životů. Přitom životy děti mohou být chráněny již aplikací hexavakcíny.

Proti všem zmíněným nemocem existuje dostupné očkování. Přesto většina hlášených onemocnění postihla neočkované nebo nedostatečně očkované. Údaje shromážděné WHO za rok 2016 ukazují, že proočkovanost druhou dávkou vakcíny proti spalničkám klesla pod efektivních 95 % ve dvaceti zemích z celkem 27 členských států EU. Zároveň WHO uvádí, že v roce 2015 klesla proočkovanost DTP3 pod 50 % ve Středoafrické republice, Rovníkové Guinei, Somálsku, Jižním Súdánu, Sýrii a také Ukrajině, kde je situace i nadále kritická.

I když se to postupně mění, tak v řadě zemí Evropy stále zůstává očkování dobrovolné. Na základě chybějící zkušenosti s nemocemi, za přijímání nepravd šířených nejrůznějšími „alternativními“ odborníky a pod vlivem emotivního převálcování fakt aktivisty antivakcinačního hnutí mají mnozí lidé obavy z očkování, zejména pak z očkování svých dětí. A tak v dobré víře ohrožují kolektivní imunitu a tím ohrožují nejen sebe, ale i ty, kteří nemohou být očkováni z dobrých důvodů.

Přidejme tedy k suchým vědeckým argumentům a statistikám i svůj příklad! Ukažme, že my se očkování nebojíme, že se očkujeme a že nám očkování neubližuje!
Pomozte nám v roce 2018 zvýšit povědomí o počtu dětí a dospělých, které očkování chrání. #provaxchallenge

Žádné komentáře:

Okomentovat